אריאל – מפעלי תורה, יהדות וחברה בישראל, מיסודו של מכון הרי פישל, הנו קומפלקס תורני המאגד בתוכו שורה של מוסדות בכירים לתורה, למחקר ולהשתלמויות, והמעניק משכן לטובי הכוחות הצעירים מעולם הישיבות, מהארץ ומחו”ל, על מנת להכשירם כדיינים וכמנהיגים רוחניים.

הגרעין מסביבו נרקם “אריאל” הוא מכון הארי פישל לדרישת התלמוד ומשפט התורה, שנוסד בסוף שנת תרצ”ב (1932 למניינם), ע”י הנדיב הידוע ר’ ישראל אהרן פישל זצ”ל מניו-יורק, ביוזמתו של מרן הראי”ה קוק זצ”ל.

המטרה הייתה יצירת מוסד תורני עליון בו ישתלמו בחירי בוגרי הישיבות הגבוהות מכל המגזרים והעדות ומכון מחקר תורני.

משך כל השנים הוכיח המכון שהוא מוסד מיוחד במינו שלא היה כמותו בישראל בשום זמן מן הזמנים, ובמרוצת השנים הכשיר דורות של דיינים, רבנים ומורי הוראה מובהקים היושבים על מדין בכל קהילות ישראל.

הקודם
הבא

מו”ר הגאון הרב שאר ישוב כהן זצ׳׳ל
מייסד מוסדות אריאל

אחד מהאישים הבולטים ביותר בעולם התורה והרבנות בישראל ובעולם, כיהן כהרב הראשי וראב”ד חיפה וחבר מועצת הרבנות הראשית לישראל. עמד בראש מוסדות תורה בכירים וחיבר, ערך ופרסם ספרים ומאמרים רבים. לחם במלחמת העצמאות ונפל בשבי הירדני. בצה”ל כיהן כרב פיקודי. זכה בפרס הסובלנות ובפרס ירושלים למנהיגות רוחנית.

ביום ראשון כ’ בתמוז ה’תשל”ט [15 ביולי 1979] הונחה אבן הפינה לאריאל.
תמורות הזמן הביאו לנחיצות לייסד את אריאל מפעלי תורה, יהדות וחברה בישראל, מוסד המאגד בתוכו שורה של מוסדות להשתלמות תורנית ומפעלי מחקר תורניים שהסתעפו בהשראת מכון הארי פישל לדרישת התלמוד ומשפט התורה.

מטרת אריאל לבנות גשר בין עולם התורה והחברה הישראלית בת זמננו, להעמיק שורשים, להכשיר מנהיגות רוחנית, ליזום ולפרסם עבודות מחקר, להכשיר את הרבנים והדיינים של האומה, לקדם מוסדות חסד ולהפיץ תורה בעם, בארץ ובתפוצות.

לא מקרה הוא שבוגרי אריאל ממלאים תפקידים מרכזיים בהנהגה הרוחנית של האומה, בארץ ובתפוצות.

חלק נכבד מדייני ישראל הם בוגרינו, בין רבני הערים, הישובים והשכונות בולט מספר התלמידים של אריאל. בכל הפזורה היהודית, מורגש חותמם של בוגרי המוסדות שלנו.

הצוות

הרב יונתן קראוס שליט׳׳א

יו׳׳ר מוסדות אריאל– נין הרב הנזיר זיע”א נכד מו”ר מרן הרב שאר ישוב כהן זצ”ל.

1

הרה"ג שלמה דיכובסקי שליט׳׳א

כיהן כחבר בית הדין הרבני הגדול לערעורים ועומד בראש הכולל לדיינות של מוסדות אריאל.

הרב טבצ'ניק שליט'א

הרב דוד טבצניק שליט׳׳א

מנכ׳׳ל מוסדות אריאל. כיהן כרב המחוז הצפוני במשטרת ישראל ורב שכונת דניה בחיפה. במשך שנים רבות היה הרב הראשי של הקהילה האשכנזית במקסיקו.

הרב שלמה גליקסברג שליט׳׳א

ראש בית המדרש לרבנות במוסדות אריאל. לשעבר רב קהילת ניצנים בירושלים. ורב קהילות המזרחי ביוהנסבורג, חבר בית הדין של דרום אפריקה וראש הכולל.

הרב יגאל צפירה שליט׳׳א

חוקר בכיר בנושאי ההלכה. נמנה על בכירי בוגרי אריאל, בעל כושר לדיינות ונושא ונותן ומנחה את מחלקת הדיינות של אריאל.

כל הזכויות שמורות למוסדות אריאל

אתר נבנה ע”י sbitsoft פיתוח אינטרנט

Minimum 4 characters
דילוג לתוכן